Mam szczeniaka… i co dalej?

W chwili, gdy nowy czworonożny domownik staje się częścią naszego życia, pojawia się mnóstwo pytań. Na samym początku zastanawiamy się nad tym, kiedy jest odpowiedni czas na pierwsze spacery? Kiedy zacząć naukę czystości na zewnątrz? Czy podczas spacerów pozwalać szczeniakowi na kontakty z innymi ludźmi i obcymi psami? Tego typu pytań jest o wiele więcej, a odpowiedzi nie są jednoznaczne.

DWIE STRONY MEDALU
Z jednej strony martwimy się o zdrowie, by szczeniak nie zachorował na groźne dla swojego życia choroby. A z drugiej strony chcemy zadbać o zdrowy i prawidłowy rozwój psychiczny, który także jest bardzo ważny.

O CO TYLE HAŁASU?
Między czwartym a dwunastym tygodniem życia, w przypadku niektórych ras psów, szesnasty tydzień to kluczowy okres w życiu naszego pupila – OKRES SOCJALIZACJI.
W tym czasie układ nerwowy szczeniaka rozwija się niezwykle szybko. Jest to moment, gdy pies jak gąbka chłonie wszystko, co dzieje się wokół niego. Uczy się, jak funkcjonuje otaczający go świat, co jest bezpieczne, a co niebezpieczne, jak zachowywać się w różnych sytuacjach.

Wszystko, co szczeniak pozytywnie skojarzy w tym okresie socjalizacji, stanie się dla niego naturalnym elementem otaczającej go rzeczywistości. Wszystko, czego szczeniak nie pozna lub co sobie negatywnie skojarzy, może w przyszłości wywoływać u niego niepokój, lęk, a nawet agresję.
Niewłaściwie socjalizowane szczeniaki mogą:
Mieć mniejszą pewność siebie.
Być emocjonalnie rozchwiane.
Nieprawidłowo reagować w różnych sytuacjach.
Mieć trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji zarówno z innymi psami, jak i z ludźmi.

INWESTYCJA
Wychowanie psa to inwestycja. To inwestycja czasu w… spacery, jazdę samochodem bądź komunikacją miejską, naukę przywołania, naukę rezygnacji, budowanie pewności siebie, naukę kontaktów z innymi psami i wiele więcej. Zainwestuj… w jego wychowanie! Dlaczego? Ponieważ ten czas już nie wróci! Nie będzie drugiej szansy na zrobienie tego dobrze.

A MOŻE PSIE PRZEDSZKOLE?
Zajęcia psiego przedszkola są świetnym sposobem na socjalizację szczeniaka. Zastanawiasz się gdzie? Zapraszam na psie przedszkole „Szczeniak z pazurem”. Na zajęciach kładę nacisk na budowaniu relacji między szczeniakiem a Opiekunem, nauce podstawowych komend, nauce przywołania, chodzenia na luźnej smyczy. Na zajęciach dowiesz się, jak zapobiegać niepożądanym zachowaniom, np. podgryzaniu rąk czy zjadaniu butów. Nabór jest otwarty, dołącz w dowolnym momencie.

Masz psa w wieku powyżej 5 miesięcy? Dołącz do zajęć „Pies z pazurem”. W ofercie szkoły znajdują się również spacery socjalizacyjne oraz konsultacje indywidualne, gdzie rozwiązujemy konkretny problem behawioralny.

UWAGA!
Małe grupy i indywidualne podejście. Zajęcia odbywają się na ogrodzonym placu treningowym. Na kursantów czekają tunele, pachołki do skakania, zabawki sensoryczne i edukacyjne.
Artykuł promocyjny

Lędziny, ul. Wiosenna 2
Tel. 503 738 932
www.rudakura.com
fb/rudakuracom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *