Jakiekolwiek niepokojące objawy, które znacząco wpływają na pogorszenie wzroku, powinny być natychmiast zbadane przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.
Bardzo dobrze jest także regularnie poddawać wzrok badaniom, aby wykluczyć prawdopodobieństwo rozwijania się jakichkolwiek dolegliwości, które mogą mieć niezbyt korzystny wpływ na zdrowie.
Jak często wykonywać badania wzroku? Każda osoba może posiadać swoją własną odpowiedź na to pytanie, jednak zawsze należy uwzględnić kilka podstawowych czynników, które decydują o większej lub mniejszej konieczności zwrócenia uwagi na wzrok. Zalicza się do nich między innymi występowanie innych chorób i dolegliwości(na przykład cukrzycy i nadciśnienia), które bardzo często posiadają negatywny wpływ na funkcjonowanie oczu. Bardzo ważne jest także uwzględnienie wszystkich regularnie przyjmowanych od dłuższego czasu leków – im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później wzrok stanie się zdecydowanie słabszy. Czynniki, które powinny sprzyjać dość częstemu wykonywaniu badania wzroku to także: noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych, przygotowywanie się do zabiegu operacyjnego oraz wykonywanie obowiązków zawodowych, które wymagają częstego kontaktu z komputerem.
Z reguły zaleca się osobom dorosłym wykonywanie badania wzroku raz do roku lub raz na dwa lata. Nie oznacza to jednak, że nie można poddawać mu się zdecydowanie częściej. Jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek zauważalne, niezbyt korzystne zmiany, najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu wyeliminowania nieprzyjemnych zjawisk. Osoby starsze, powyżej sześćdziesiątego roku życia, a także dzieci, powinny umawiać się na wizytę z okulistą przynajmniej dwa razy na rok. Nie jest to jednak zasadą. Zawsze najlepiej jest zapytać się lekarza o częstotliwość wizyt, aby zagwarantować sobie możliwie jak najlepszą opiekę z jego strony i jednocześnie tylko i wyłącznie pozytywne efekty leczenia.
Specjalista zawsze wykonuje odpowiednie badania ogólne, mające na celu określenie zmian zachodzących w obrębie oczu, a także, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba, badania dokładniejsze, pozwalające na ukierunkowanie leczenia oraz wybranie odpowiednich metod, które pozwolą danej osobie możliwie jak najdłużej cieszyć się prawidłowym widzeniem.
Źródło:pioropolis.pl