🚓 Większa ochrona dla obywateli interweniujących wobec pijanych kierowców 🚦

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w Kodeksie karnym, które mają zwiększyć ochronę osób podejmujących obywatelskie interwencje wobec kierowców stwarzających zagrożenie na drodze 🚗❌, zwłaszcza tych prowadzących pod wpływem alkoholu 🍻 lub narkotyków 💊.

Dlaczego zmiany są potrzebne? 🤔

Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo dla obywateli, którzy narażają się na ryzyko, próbując powstrzymać nietrzeźwych kierowców. Takie działania często wymagają odwagi i szybkiej reakcji!

Przykłady obywatelskich interwencji 📍

👉 W marcu w Szczecinie kilku świadków zauważyło mężczyznę wykonującego niebezpieczne manewry na parkingu. Po zatrzymaniu pojazdu, interweniujący wyłączyli silnik i odebrali mu kluczyki. Badanie wykazało prawie 4 promile alkoholu w organizmie kierowcy! 😱

👉 Podobna sytuacja wydarzyła się w lutym w Piławie Górnej, gdzie świadek zatrzymał kierowcę poruszającego się „zygzakiem” i również odebrał mu kluczyki, uniemożliwiając dalszą jazdę.

Co zmieni nowe prawo? ⚖️

Obecnie, za naruszenie nietykalności osoby interweniującej grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności (art. 217a Kodeksu karnego).
Planowane zmiany wprowadzą nowy typ przestępstwa — narażenie interweniującego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Za takie przestępstwo będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia! 🚔

Co z rekompensatą za straty? 💸

Ministerstwo nie planuje obecnie zmian w zakresie prawa cywilnego. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia mienia podczas interwencji, osoby działające obywatelsko mogą mieć trudności z uzyskaniem odszkodowania.

Cel zmian 🎯

Planowane przepisy mają zachęcać obywateli do aktywnego reagowania na zagrożenia drogowe, jednocześnie zapewniając im większą ochronę prawną.
Twoja odwaga może uratować czyjeś życie! ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *