Które warzywa i owoce wytwarzają etylen?

Owoców oraz warzyw, które produkują etylen, zwany także etanem, jest bardzo sporo. Czym jest ów etylen? To pewien składnik, który tak naprawdę jest pewnego rodzaju hormonem roślinnym. Jest to składnik, który jest odpowiedzialny za przyspieszone dojrzewanie owoców oraz warzyw. Jakie ma to przełożenie na rzeczywistość?

W tym względzie chodzi o to, że warzywa oraz owoce wydzielające etan nie mogą być przechowywane przy sobie, ponieważ zwyczajnie ulegają one zepsuciu w bardzo krótkim czasie. Jeśli dany owoc jest już bardzo dojrzały, jeśli jest on zgniły, to owoce oraz warzywa przebywające w najbliższym jego sąsiedztwie także szybko dojrzewają i tym samym mogą ulec gniciu.

Ile jest etylenu w owocach?

Jeśli zawartość tego etylenu w owocu, w warzywie, w jakimś produkcie będzie wynosić 0,02%, to przyspieszenie dojrzewania danych owoców jest aż od czterech do dziesięciu razy szybsze. Jakie owoce wydzielają sporą ilość etylenu podczas ich przechowywania? Na pewno można tutaj wskazać na awokado, brzoskwinie, morele, banany, nektaryny, figi, jabłka, gruszki, kiwi, pomidory, mango, papaja czy też melony. Jednocześnie też możemy wskazać na owoce zrywane, które nie wydzielają zbyt dużej ilości etylenu, to chociażby liczi, jagody, czereśnie, ananasy, arbuzy, papryka, cytryny, mandarynki, pomarańcze, grejpfruty oraz truskawki. Przechowując te owoce i warzywa nie musimy zatem się martwić o to, że owoce oraz warzywa leżące obok będą szybciej się psuć.

Jakie działania etylenu można zauważyć?

Na pewno tutaj możemy wskazać chociażby na banany, awokado oraz na papaje jako na owoce, które powodują przyspieszanie dojrzewania oraz żółknięcie. W przypadku ogórków zielonych, fasolki oraz brokuł również możemy mówić o takim efekcie, jakim jest żółknięcie. W przypadku warzyw liściastych poza żółknięciem można dodatkowo zaobserwować także występowanie plamek na tychże liściach. W odniesieniu do kwiatów ciętych, brukselki oraz do seleru naciowego objawy działania etylenu to między innymi więdnięcie oraz usychanie. Na sałatę etylen wpływa w ten sposób, iż na jej brzegach pojawiają się rudobrunatne plamy, które następnie coraz bardziej postępują. Warto jeszcze wspomnieć o ziemniakach, które pod wpływem etylenu zazwyczaj w szybkim tempie miękną.

Wytwarzanie etylenu przez warzywa oraz owoce jest pewnym problemem dla osób, które nie mają odpowiedniego miejsca do ich przechowywania. Jedno zgnite jabłko może bowiem spowodować, że tak naprawdę w przeciągu dwóch lub trzech dni wszystkie owoce oraz warzywa znajdujące się w pobliżu, także ulegną zepsuciu. Tylko właściwe przechowywanie tych produktów pozwala zachować owoce oraz warzywa w dobrej kondycji przez dłuższy okres. Musimy w jasny sposób podkreślić to, że wiedza na temat tego, jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa jest pewną podstawą nie tylko do tego, aby móc zachować je w świeżości. To jest na pewno bardzo ważny aspekt w kontekście zdrowia oraz w kontekście zachowania odpowiedniego smaku tych owoców i warzyw.

źródło:do-przedruku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *