Jak wyremontować łazienkę i nie zwariować, oto kilka rad praktycznych

Często okazuje się, że remont łazienki jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych prac. Przemianę taką można jednak przeprowadzić relatywnie szybko, bezstresowo i tanio.

Aranżacja łazienki, jak wybrać oświetlenie i meble

Całkowita zmiana umeblowania jest przedsięwzięciem wymagającym zwykle sporych kosztów. Da się  jednak znacząco ograniczyć wydatki. Przykładowo możemy postawić na, zyskujący coraz bardziej na popularności, minimalizm. Sporym wyzwaniem jest także wybór i montaż oświetlenia w łazience. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kilku źródeł, zazwyczaj dwóch lub trzech. Liczba lamp zależy bowiem od wielkości i kształtu pomieszczenia. Jedną, zwykle mniejszą, lampkę montuje się najczęściej w bezpośredniej bliskości lustra. Drugą, większą, w formie lampy sufitowej w centralnym punkcie sufitu. Można również zdecydować się na bardzo efektowne oświetlenie małymi lampkami halogenowymi, ale wymaga to zazwyczaj montażu podwieszanego sufitu. 

Walka z wilgocią w łazience a klejenie płytek na ścianach

Łazienka z natury jest pomieszczeniem o największym poziomie wilgotności. Wilgoć w łazience najczęściej jest spowodowana przez wadliwie działającą wentylację lub niedostateczne ogrzewanie. Grzyb zazwyczaj ujawnia się w postaci czarnej bądź zielonej galaretowatej zawiesiny w fugach pomiędzy starymi płytkami. W celu sprawdzenia drożności wentylacji konieczne jest wezwanie kominiarza. Podczas kontroli może również okazać się, że wskazane jest wycięcie niewielkich otworów w drzwiach w celu poprawy cyrkulacji powietrza. Dodatkowo warto zainteresować się tak zwanymi nawietrznikami okiennymi, popularne w dzisiejszych czasach plastikowe okna są zbyt szczelne i często przyczyniają się do powstawania wilgoci. Wskazane jest, by w przypadku dużego zawilgocenia usunąć miejscowo najbardziej uszkodzone tynki. Zwykle nie powinno się montować nowej glazury bądź gresu na takim podłożu.

O czym warto pamiętać, remontując łazienkę

Remontując łazienkę, warto pamiętać też o kilku elementach, których pominięcie może w późniejszym czasie wygenerować dodatkowe koszty.

  • Wymiana pionów wodnokanalizacyjnych, jeżeli nadal są żeliwne, to powinniśmy uzgodnić z administracją ich wymianę na plastikowe. Dzięki temu unikniemy ewentualnych awarii i wymiany.
  • Warto wymienić grzejniki, ich późniejszy demontaż będzie powodował uszkodzenia ceramiki na dużej części ściany.
  • Modernizacja instalacji wodnej i elektrycznej zaoszczędzi nam na przyszłość kosztownych i kłopotliwych prac konserwacyjnych w przypadku awarii spowodowanych wiekiem.

P.H.U. Bożena Wieczorek
ul.Ogrodowa 42a
43-170 Łaziska Górne
https://www.poseidon-laziska.pl/

źródło: artelis.pl
fot.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *