Bezpieczeństwo na drodze

Jesień, najmniej lubiana pora roku sprawia, że dni są coraz krótsze i chłodniejsze. z szaf wyciągamy cieplejsze ubrania (kurtki, płaszcze…), które z reguły są w ciemnych kolorach. Niestety, ta pora roku niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo. co powinniśmy zrobić dla siebie i innych użytkowników dróg?

Mother and son passing a street when a car coming

W tym czasie dochodzi do największej ilości wypadków samochodowych z udziałem pieszych. Niestety w większości spowodowanych przez nich samych, ale także przez rowerzystów, którzy są nieświadomi tego, że łamią przepisy ruchu drogowego. Drugą kwestią jest ignorancja przepisów przez prowadzących samochody. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że w starciu z samochodem jesteśmy bez szans, musimy zrobić wszystko, aby kierujący mógł nas wcześniej dostrzec. Coraz częściej można spotkać osoby, które idąc wzdłuż drogi lub nawet chodnikiem, czy jadąc na rowerze mają ubrane kamizelki odblaskowe. Na pierwszy rzut oka może wygląda to śmiesznie, ale ta kamizelka może uratować życie. Odbite od kamizelki światło jest widoczne z bardzo daleka i z pewnością zostanie zauważone przez kierującego.

Wszelkiego rodzaju paski odblaskowe założone na rękę zdają egzamin, ale tylko wtedy gdy są widoczne. Zakładanie ich na pasek od torebki niczemu nie służy, chyba że poprawie samopoczucia. Wchodząc na jezdnię, nie ważne czy na przejściu dla pieszych czy poza nim, bezwzględnie trzeba się zatrzymać przy krawędzi jezdni i upewnić się, czy bezpiecznie możemy przejść na drugą stronę. Nigdy pieszy nie może mieć pewności, że kierowca go dostrzegł. Dlatego należy sobie zakodować, że na jezdnię wchodzimy dopiero wtedy, gdy pojazd przed przejściem się zatrzyma, a my upewnimy się, czy przypadkiem inny samochód nie próbuje go ominąć.

Idąc wzdłuż drogi należy poruszać się lewą stroną, pod prąd. Idąc wzdłuż drogi zawsze należy patrzeć co dzieje się z przodu, czy kierowca reaguje na nasz widok. Podsumowując kamizelka odblaskowa lub dobrze umieszczony element odblaskowy to wręcz obowiązek a nie sugestia, nawet w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy o tym. Na koniec chciałbym wspomnieć o największej liczbie użytkowników dróg czyli o kierowcach. Wymaga się od pieszych i rowerzystów odpowiedniego zachowania na drodze, ale to kierowcy powinni przede wszystkim zachować bezpieczną prędkość pojazdu, co niestety jest nagminnie nieprzestrzegane.
Artykuł partnera

Tychy, ul. Kościuszki 14
504 207 005
biuro@phurec.com.pl
www.phurec.com.pl
facebook/phurec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *