Wieszamy firanki – o czym należy pamiętać?

Połączenie estetyki i funkcjonalności w urządzaniu mieszkanie jest wielkim wyzwaniem. Na szczęście nie dotyczy to firanek i zasłon, ponieważ mając na uwadze tylko kilka prostych zasad możemy sprawić by nasze pomieszczenie wyglądało wyjątkowo.

Spójna kompozycja

Zanim zdecydujemy się na zakup firanek należy wcześniej skupić się przede wszystkim na spójności kompozycji. Aby takową osiągnąć, powinniśmy konkretnie określić, do jakiego pomieszczenia będą używane. Czynnikiem, który warunkuje wygląd kompozycji jest wielkość okna. Jeśli okno, które chcemy udekorować jest niewielkich rozmiarów, powinniśmy zrezygnować ze wzorzystych firan i postawić na przejrzystość i przepustowość światła dziennego. W przypadku wielkoformatowych okien mamy dużo większe pole do popisu. Nie należy obawiać się, że kolor, tekstura lub różnorodność zasłony zdominują przestrzeń.

Ważnym elementem spójnej kompozycji jest również decyzja czy firana powinna być tylko dekoracją czy posiadać funkcje praktyczne.  Od tego zależy dobór właściwego metrażu tkaniny. Mając na uwadze jedynie dekorację okienną zwracamy uwagę na zupełnie inne elementy takie jak:

  • wzór,
  • kolorystykę,
  • rodzaj materiału,
  • upięcia.

Natomiast, jeśli firana powinna być funkcjonalna, stawia to przed nami większe wyzwanie. Zadbanie o to, by firana pięknie się prezentowała oraz była praktyczna wymaga wielkiego skupienia na następujące elementy:

  • maksymalna i minimalna długość firany,
  • marszczenia firany,
  • rodzaj karnisza,
  • upięcia.

Dobieramy firanę

Dobór właściwej firany przedstawia się w kilku krokach. Pierwszym z nich, z pewnością jest właściwy pomiar karnisza. W zależności od jego rodzaju pobiera się go w różny sposób. W przypadku szyny, powinniśmy zmierzyć całkowitą szerokość szyny. W przypadku karnisza należy w pomiarze pominąć ozdobne elementy wykończeniowe.

By firana dobrze wyglądała i tworzyła swobodne fale, jej szerokość powinna być 2-2,5 razy dłuższa od szerokości okna. W zależności od typu materiału, z jakiego wykonana jest firana, rodzaje marszczenia tkaniny dostosowuje się właśnie do niego. Typ marszczenia firan jest również zależny od zamieszczanie zazdrostek, lambrekinów lub zasłon.

Pamiętaj! Zawieszając zasłony lub firany na karniszu, warto zamieścić ostatni otwór na końcu drążka za wspornikiem, który będzie pełnił rolę blokady. Dzięki temu utrzyma się również estetyka i fason kompozycji.

Łaziska Górne, ul. Wyrska 20
Tel.501 228 950
biuro@adwiol.com.pl
www.adwiol.com.pl

Greta Rozmysłowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *