Czego spodziewać się po treningu personalnym z trenerem?

Zdecydowaliście się skorzystać ze współpracy z trenerem personalnym, macie już wybranego trenera i umówiony pierwszy wspólny trening. Zastanawiacie się jak się do niego przygotować i czego się spodziewać?

Trening personalny z trenerem to trening jeden na jeden, gdzie cała uwaga trenera skupiona jest tylko i wyłącznie na Tobie. To przede wszystkim również moment kiedy się wzajemnie poznajecie i chcecie sprawdzić czy dobrze się rozumiecie i czy współpraca będzie owocna.

Przygotowując się do pierwszego treningu z trenerem powinieneś / powinnaś być przygotowany na:

  1. Szereg pytań ze strony trenera – tak jak wspomniałam wcześniej pierwszy trening to moment kiedy wzajemnie się poznajecie i kiedy trener będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej rzeczy o Tobie, aby móc przygotować dla Ciebie jak najbardziej skuteczny program treningowy.

O co zatem może a nawet powinien zapytać trener personalny?

  • o Twój dotychczasowy poziom aktywności fizycznej​
  • twój styl tryb życia – czy prowadzisz siedzący tryb życia i pracujesz za biurkiem, czy wykonujesz pracę fizyczną – będzie to bardzo istotne, aby prawidłowo obliczyć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne
  • przebyte lub przewlekłe choroby i zażywane leki, urazy, kontuzje, dysfunkcje – tutaj nie możesz się wstydzić, musisz o wszystkim dokładnie odpowiedzieć, gdyż trener musi te rzeczy wiedzieć, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, a także przygotować taki trening, który nie będzie np. pogłębiał pewnych urazów, a pomoże Ci na przykład zminimalizować ich skutki
  • nawyki żywieniowe – jak się odżywiasz, co jesz, jak często i o jakich porach, czy stosowałeś już jakieś diety

 2.  Pomiary Twojego ciała – na pierwszym treningu trener na pewno będzie chciał ustalić twoją wagę, wzrost, często jeśli jest również możliwość dokonuje analizy składu ciała za pomocą wag typu Tanita, które informują o ilości tłuszczu w organizmie, o poziomie nawodnienia organizmu, ilości masy mięśniowej itd. Drugą kwestią jest pomiar obwodów przy użyciu centymetra. Do tematu nie należy podchodzić z nieśmiałością czy skrępowaniem – dobrze będzie jeśli zarówno Ty jak i trener znać będziecie stan wyjściowy – będziecie mogli w późniejszych okresach odnosić się do tych wyników i monitorować postępy na konkretnych danych.

3. Twój cel treningowy – dobrze by było, abyś był go świadom na pierwszym treningu, abyś wiedział czego oczekujesz: czy chciałbyś schudnąć, czy zbudować masę mięśniową i muskulaturę, podnieść swoją kondycję, zwiększyć mobilność, czy zależy Ci na poprawie wyglądu jakiś konkretnych partii ciała. Trener natomiast pomoże Ci doprecyzować ten cel, wyznaczy realne terminy jego realizacji, czy też skoryguje go jeśli nie jest do końca realistyczny.

4. Ćwiczenia – trener pokaże Ci na pierwszym treningu najprawdopodobniej szereg ćwiczeń na każdą część ciała i poprosi Cię o ich wykonanie – ma to na celu sprawdzenie Twojego obecnego poziomu sprawności, ustalenie mniej więcej ciężarów z jakimi sobie radzić oraz ocenę jak bardzo konieczna będzie praca nad prawidłową techniką wykonywanych ćwiczeń.

Pierwszy trening z trenerem może być nieco krępujący dla niektórych, ale pamiętajcie, że ma on na celu również przełamanie pierwszych lodów, lepsze wzajemne poznanie się i sprawdzenie czy dobrze się dogadujecie. W końcu powierzasz w ręce trenera swoje zdrowie, więc zaufanie będzie tu jednym z najważniejszych elementów jakie powinny pojawić się w waszej relacji.

Źródło:Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *