Rachunek płatniczy dla dziecka, czyli jak wprowadzić dziecko w świat finansów?

Wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie dla każdego rodzica. W ciągu kilkunastu lat trzeba przygotować młodego człowieka do samodzielnego życia i do brania odpowiedzialności za swoje decyzje. Jedną z tych kwestii, o które warto zadbać od najmłodszych lat, jest zarządzanie własnym pieniędzmi i oszczędzanie. Jak oswoić dziecko ze światem finansów?

Rodzice, chcąc zapewnić dziecku jak najlepszy start w dorosłość, coraz częściej decydują się na oszczędzanie lub inwestowanie środków z myślą o jego studiach lub zakupie mieszkania. To rzeczywiście ogromne ułatwienie, jednak prawdziwym wsparciem dla dziecka będzie nauczenie go już w bardzo młodym wieku, jaką wartość mają pieniądze i jak ważne jest ich rozsądne wydawanie. Umiejętności takie jak planowanie wydatków, ustalanie priorytetów, rezygnacja z zachcianek na rzecz potrzeb i większych celów długoterminowych zaprocentują w przyszłości i zagwarantują dobre wykorzystanie zebranych przez rodziców oszczędności.

Od pierwszej skarbonki do pierwszego konta bankowego

By pokazać dziecku, że oszczędzanie nawet małych sum może przynieść wielkie efekty, warto zadbać o stworzenie takiego miejsca, w którym będzie mogło sobie to najlepiej uświadomić. Dla małych dzieci idealnym rozwiązaniem będzie skarbonka, nawet taka zrobiona ze zwykłego słoika. Wzrastający ciężar lub coraz większa ilość monet widoczna przez szkło, przemawiają do dziecięcej wyobraźni.

Nastolatkom oszczędzanie może ułatwić ich pierwsze konto bankowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rachunek w banku może mieć już 13-latek. Oczywiście nie założy go samodzielnie – procedura otworzenia konta wymaga obecności rodzica i jego podpisu na umowie z bankiem, ale poza tym produkt ten niewiele różni się od kont dla dorosłych. Główna różnica polega na tym, że rodzic lub opiekun prawny mają nad nim kontrolę: mogą określić limity wypłat lub przelewów i wiedzą o wszystkich dokonywanych na nim transakcjach.

Rachunek płatniczy dla dziecka

Jedną z propozycji dla rodziców i dzieci jest Nest Konto Samodzielne. To w pełni darmowe konto, pozbawione opłat za otwarcie, prowadzenie, przelewy i wypłaty gotówki w Polsce i za granicą. Jego posiadaczem pozostaje rodzic, ale dziecko w wieku 13 – 18 lat może w pełni korzystać z jego możliwości. 

Nest Konto Samodzielne to nie tylko podstawowe funkcje konta płatniczego, ale również możliwość skorzystania z konta oszczędnościowego, który może posłużyć jako narzędzie do nauki o odsetkach i ustalaniu celów oszczędzania. Razem z Kontem Samodzielnym można otworzyć także darmowy rachunek walutowy, który świetnie sprawdza się podczas zagranicznych wakacji i obozów. Dzięki niemu można płacić i wypłacać gotówkę w bankomacie za granicą bez ponoszenia wysokich kosztów wymiany walut i prowizji za wypłatę. Do konta walutowego można zamówić kartę VISA, która akceptowana jest w wielu krajach będących popularnymi kierunkami zimowych i letnich wyjazdów.

Umożliwiając dziecku korzystanie z ‘dorosłych’ rozwiązań bankowych, dajemy mu odczuć, że wierzymy w jego umiejętności zarządzania finansami, a jednocześnie dajemy bezpieczną przestrzeń do popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków – dzięki wspomnianym limitom i kontroli nad transakcjami. Towarzysząc w tych lekcjach, dajemy mu doświadczenie i wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Placówka Partnerska Nest Banku – Tychy
Tychy ul. Dmowskiego 15
Tel. 669 555 526
Fb/nestbank.tychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *