Bądź aktywny – wsiądź na rower – jedź po zdrowie!

Zdrowie jest, a przynajmniej powinno być  dla każdego w życiu wartością nadrzędną. Zdrowia nie da się za żadne skarby kupić – o zdrowie trzeba zatem dbać.

Zdrowie jest pojęciem względnym: dla każdego zdrowiem będzie coś innego, każdy zdrowie będzie definiował inaczej, każdy będzie postrzegał je na swój sposób. Nie ma zatem jednej definicji zdrowia. Ludzie najczęściej mają wyobrażenie o „byciu zdrowym” w kontekście „niechorowania”.

Ważnym aspektem, o którym nie można zapomnieć i którego nie wolno pominąć w drodze ku zdrowiu jest m. in. regularny ruch. Środowisko stresogenne w jakim żyje człowiek oraz prowadzone przez niego dynamiczne tempo życia sprawiają, że zaniedbujemy często własne potrzeby fizjologiczne i biologiczne takie jak sen, odpoczynek, ale także jakże ważny ruch (głównie na świeżym powietrzu).

Ze współczesnych powiedzeń na pewno każdy z nas słyszał niejednokrotnie maksymę, że „ruch to zdrowie”, dlatego nie zwlekaj i już dziś, już teraz zawalcz o swoje zdrowie i zacznij systematycznie się ruszać. Pamiętaj, że nigdy nie jest zbyt późno, by rozpocząć zmagania o dobrą formę zdrowotną. Liczy się Twoja postawa, odpowiednie nastawienie, a także dostrzeżenie plusów ćwiczeń aerobowych. Podczas wykonywania aerobów (aerobowy = z udziałem powietrza)człowiek oddycha głębiej i szybciej niż zwykle, a rezultacie jego komórki ciała stają się dużo lepiej dotlenione. Do tego rodzaju aktywności zalicza się jazdę na rowerze.

Rower to znakomity środek lokomocji, zarówno w miastach jak i na wsiach. Rower stanowi dobry pretekst, by po prostu „wyrwać się” z domu, odstresować się i zrelaksować  – szczególnie teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża się wiosna, a nieba zacznie bić blask wiosennych promieni słonecznych. Rewelacyjnie sprawdza się w drodze do pracy, szkoły, na pocztę, na spotkanie – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dotrzeć punktualnie. W miastach często ulice są zakorkowane, w skutek czego istnieje ryzyko spóźnienia się w dane miejsce. Wybierając w tym celu rower jest dużo mniej prawdopodobne, że moglibyśmy nie dojechać na czas w określony punkt. Poza tym rowerem można sprytnie ominąć zatorowane ulice i przemierzyć wyznaczoną trasę na skróty np. przez alejki parkowe czy uliczki niedostępne dla aut. Oprócz tego, że rower jest fantastycznym środkiem lokomocji to jest także świetnym pojazdem do podróży i przejażdżek rekreacyjnego typu.

W miastach są wydzielone w tym celu specjalne strefy ze ścieżkami rowerowymi. Na wsiach sprawa jazdy rowerem jest w znacznym stopniu ułatwiona, ponieważ po wiejskich ulicach można poruszać się dużo swobodniej. Ulice nie są zatorowane, a aglomeracje wiejskie obfitują w takie „bogactwa” jak lasy. Przejażdżka rowerem po dróżkach leśnych daje możliwość podziwiania przyrody, terenów zielonych, drzewostanów, krajobrazów, słuchania świergotu ptaków, wdychania świeżego, czystego powietrza, a także jeśli zabierzemy ze sobą towarzysza wędrówki (mamę, tatę, siostrę, brata, syna, córkę, przyjaciela, znajomego czy kogokolwiek innego) – możliwość spędzenia miło wspólnie wolnego czasu. Przebywanie na świeżym powietrzu czyni człowieka pogodniejszym, promienniejszym i żwawszym, pozytywnie oddziałuje na jego umysł i ciało, a także może stać się fenomenalnym rozwiązaniem na wyrażanie radości z życia. I to wszystko za darmo i nie zanieczyszczając środowiska. Na rower może wsiąść zarówno starszy jak i młodszy, ponieważ ta forma aktywności fizycznej nie nadaje barier wiekowych, ale należy mieć na uwadze, że na rowerze może jeździć osoba czująca się na siłach i nieposiadająca przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego „sportu”. Należy zatem ruszać się tyle, na ile pozwalają nasze możliwości.

Zastanów się więc, czy warto zadbać o swoje zdrowie w naturalny sposób. Jeśli masz rower – wyciągnij go z garażu i sprawdź jego stan techniczny, a jeżeli nie masz – zastanów się nad zakupem w profesjonalnym sklepie rowerowym odpowiedniego modelu dla Ciebie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach i że jeśli ma się możliwość przeznaczenia choćby małej części z Twojego dnia na ruch to powinieneś to zrobić. Wsiądź na rower, zostaw za sobą kalorie, dręczące Cię być może zmartwienia, dotychczasowe stresy i poczuj się lżej. Może ten dwukołowy jednoślad stanie się wkrótce Twoim przyjacielem i towarzyszem w większości Twojego czasu wolnego?

Pszczyna , ul. Bielska 38a
Tychy, ul. Poziomkowa 103
www.bikeatelier.pl
facebook/bikeateliertychy

źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *