Zmiany przepisów i wymiana kotłów

Zbliżający się sezon grzewczy to kolejne zmiany będące następstwem śląskiej uchwały antysmogowej. Pierwsze wytyczne dotyczyły paliw jakie dopuszczone są do spalania w gospodarstwach domowych, teraz przyszła kolej na instalację grzewczą w naszych domach. Sporo zmian i sporo nowych tematów do opanowania. Jak się w tym odnaleźć i nie popełniać błędów podpowiada w krótkim podsumowaniu właścicielka Składu Opału w Orzeszu-Woszczycach.

Zbliża się czas wymiany starych kotłów węglowych. starych kotłów węglowych. Jakie terminy obowiązują? Jakie terminy obowiązują? Trzeba wymieniać, nie trzeba?Trzeba wymieniać, nie trzeba?

– Termin wymiany najstarszych pieców w województwie śląskim przypada w środku zbliżającej się zimy, dlatego to
ostatni dzwonek dla osób,w których kotłowniach stoją piece mające ponad 10 lat.
Poniżej podsumowanie dzięki któremu łatwo się zorientować do kiedy należy wymienić swój kocioł:
• Do 1 stycznia 2022 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eks‑pozbyć się kotłów eksploatowanych ponad 10 od daty produkcji lub lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej (niespełniających norm emisji żadnej z klas PN-EN 303-5:2012),303-5:2012),
• Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji (niespełniających norm emisji żadnej z klas PN-EN 303-5:2012),
• Do 1 stycznia 2026 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji (niespełniających norm emisji żadnej z klas PN-EN 303-5:2012),
• Dopiero od 1 stycznia 2028 nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.
Docelowo w województwie śląskim dopuszczone będą wyłącznie kotły spełniające standard emisyjny co najmniej klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012 oraz piece i kominki spełniające wymogi emisji oraz sprawności wg ekoprojektu.

Co mają zrobić osoby, których nie stać na spełnienie wymogów uchwały antysmogowej?

– Niestety nie ma tu taryfy ulgowej, brutalnie mówiąc można marznąć byle nie kopcić. Istnieją lokalne systemy dotacji do zakupu nowoczesnych kotłów lub zmiany sposobu ogrzewania na poziomach gmin, miast, samorządów województw. Różnią się budżetem, szczodrością i  dodatkowymi warunkami, ale wszystkie je łączy jedno – dla wszystkich nie wystarczy. Trzeba obserwować ofertę urzędów.
– A  co z  prawie nowymi, automatycznymi kotłami, które nie dymią i  mają certyfikat. Trzeba je wymienić?
– Nawet jeśli kocioł jeszcze się dobrze nie zdążył zakurzyć, nie kopci i  ma pewne certyfikaty, trzeba będzie go za parę lat wyrzucić i  kupić następny. Uchwały antysmogowe biorą pod uwagę wyłącznie certyfikaty na normę PN-EN 303-5 i  jej klasy: 3, 4, 5. Wszelkie inne certyfikaty, nie mają obecnie żadnej wartości, mimo że kilka-kilkanaście lat temu na ich podstawie przyznawano dotacje na te kotły.
– Z  pewnością wiele osób świadomych tych wszystkich wytycznych zdecydowało się na wymianę pieca na nowoczesny kocioł podajnikowy spełniający wszystkie wymagania.

Mając kocioł podajnikowy trzeba się zaopatrzyć w  odpowiednie paliwo – EKOGROSZEK. Na co należy przed wszystkim zwracać uwagę przy zakupie tego węgla?

– Tak, to prawda, wiele osób zdecydowało się na taką wymianę, widzimy to również wśród naszych klientów.
Jest kilka parametrów, które trzeba nauczyć się interpretować, aby świadomie kupować. Podstawowy parametr to KALORYCZNOŚCI/WARTOŚĆ OPAŁOWA, czyli ilość energii, jaką możemy pozyskać z  danej jednostki masy paliwa (Uwaga! to nie to samo co CIEPŁO SPALANIA, ciepło spalania jest zawsze wyższe niż wartość opałowa). W  przypadku ekogroszków nie zawsze warto kupować najbardziej kaloryczny węgiel, bo to zwykle idzie w  parze z  wysoką SPIEKALNOŚCIĄ i  może powodować problemy w  użytkowaniu kotła (SPIEKLNOŚĆ związana jest z  typem węgla i  jego kalorycznością, oznacza tendencję węgla do sklejania się w  jedną całość przy spalaniu.) Dla klientów istotna jest również ilość POPIOŁU, warto więc sprawdzać ten parametr. Dobrze zwrócić uwagę na WILGOĆ, mokry węgiel ma większą tendencję do koksowania się. Alternatywą jest opał workowany – oferowany przez nas węgiel pakowany jest w  worki polipropylenowe, które umożliwiają „oddychanie” zawartości, worki składowane są pod namiotem. Przykładamy bardzo dużą uwagę aby nasze ekogroszki były suche. Istnieją jeszcze dodatkowe parametry jak np. SIARKA. Siarka występuje w  każdym węglu, niebezpieczna staje się przy mokrym opale, kiedy może powodować szybszą korozję pieca.

Doświadczenie uczy, że w  wielu przypadkach trzeba dostosować opał do pieca, a  węgiel z  konkretnej kopalni sprawdza się u  jednych klientów, a  u  innych zupełnie nie.
Zachęcamy klientów do testowania opału, wszystkie oferowane przez nas ekogroszki można nabyć w  workach.

Jeśli tylko istnieje tak potrzeba doradzamy naszym klientom w  kwestii wyboru opału, na podstawie tego co kupowali i  jakie mieli doświadczenia z  konkretnym węglem potrafimy zaproponować alternatywę, która powinna spełnić oczekiwania.
Dla nowych użytkowników ekogroszków mamy w  ofercie kilka „bestselerów” – ekogroszków, które bez większych problemów powinny się spalać w  praktycznie każdym kotle. Dzisiaj oferta rynkowa jest coraz szersza, dlatego to czym możemy walczyć o  nowych klientów i  lojalność obecnych jest JAKOŚĆ.

Skład Opału Orzesze-Woszczyce funkcjonuje od wielu lat, przekonaliśmy się, że nie sztuką jest sprzedać, ale utrzymać klienta. Zależy nam na tym aby klienci, którzy do nas trafiają zostali z  nami na dłużej, a  to można osiągnąć tylko dzięki dotrzymywaniu obietnic i  oferowaniu dobrych produktów. Część osób trafia do nas z  polecenia, to dla nas największa satysfakcja, bo wiemy, że nasi klienci są zadowoleni.

Orzesze-Woszczyce, ul. Towarowa 5
666 059 642, 604 060 134
biuro@kolanczak.pl
www.kolanczak.pl
fb/sprzedaz.opalu.orzesze.woszczyceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *