Alkoholizm bez tajemnic, czyli jak rozpoznać uzależnienie

Alkoholizm od lat zajmuje jedną z czołowych pozycji wśród zjawisk patologicznych w Polsce. Problemy z alkoholem dotyczą zarówno dorosłych, jak i młodzież. Spada, też wiek inicjacji alkoholowej a łatwy dostęp do napojów wysokoprocentowych przyczynia, się do rosnącej fali uzależnień.

https://www.facebook.com/FundacjaOTUK

Napoje wysokoprocentowe od lat cieszą się dużym powodzeniem. Piwo, wino, wódka to napoje, bez których znaczna część osób nie wyobraża sobie spotkania. Imprezy okolicznościowe, spotkania towarzyskie, urlop spędzany w gronie przyjaciół – wszystkie te imprezy są okazją do napicia się alkoholu. Alkohol spożywamy dla poprawy nastroju, dla odprężenia i relaksu, a także dla zabicia nudy. Okresowe kontrolowane spożycie alkoholu podczas spotkania na imprezie okolicznościowej np. na imieninach nie przyniesie większej szkody dla naszego organizmu – jednak spożywanie alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji może być pierwszym krokiem na drodze do uzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu – jak je rozpoznać

Uzależnienie od alkoholu od lat uznawane jest za zjawisko patologiczne i za problem zdrowia publicznego. Osoby nadużywające napojów wysoko procentowych destrukcyjnie wpływają na siebie i na swoje najbliższe otoczenie. Niekontrolowane i nagminne picie alkoholu często prowadzi do choroby alkoholowej, która w skrajnych przypadkach może zakończyć się zgonem. Jeżeli często spożywasz alkohol na imprezach, dla relaksu lub dla towarzystwa sprawdź, czy znajdujesz się w grupie zagrożonej alkoholizmem.

Najczęstsze objawy świadczące o problemach z alkoholem:

• Spożywanie alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji oraz w sytuacjach stresujących np. przy problemach w pracy, problemach w związku itp.

• Brak umiaru podczas picia np. na imprezie, picie alkoholu do momentu osiągnięcia euforii lub stanu upojenia.

• Picie w samotności w tajemnicy przed bliskimi.

• Spożywanie alkoholu pomimo silnego postanowienia o zaprzestaniu picia.

• Gromadzenie alkoholu tak, aby mieć go zawsze pod ręką.

• Spożywanie coraz mocniejszych trunków w coraz większych ilościach.

• Chęć spożycia alkoholu od wczesnych godzin rannych lub zaraz po przebudzeniu.

• Luki w pamięci po spożyciu alkoholu, brak ciągłości zdarzeń, które miały miejsce podczas picia.

• Spożywanie alkoholu w godzinach pracy, szkoły. Niestawianie się na umówione spotkania, nieprzychodzenie do pracy lub na zajęcia z powodu wypitego alkoholu.

• Złe samopoczucie (drżenie rąk, poty, osłabienie, podenerwowanie) w przypadku braku alkoholu lub po jego odstawieniu.

https://www.facebook.com/FundacjaOTUK

Jeżeli zauważyłeś, u siebie kilka z ww. cech może, to wskazywać na istniejące już uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie to często prowadzi do ciężkiej i nieuleczalnej choroby alkoholowej. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową pomimo terapii i zaprzestania spożywania alkoholu już nigdy więcej nie będą mogły powrócić do kontrolowanego picia. Choroba alkoholowa jest, chorobą nieuleczalną – można powstrzymać jej rozwój, lecz nie można jej do końca wyleczyć. Każdy wypity kieliszek spowoduje nawrót choroby i powrót do niekontrolowanego picia. Mając, na uwadze powyższe informacje warto, rozważyć czy przypadkiem kolejny kieliszek nie będzie tym pierwszym prowadzącym do uzależnienia.

43-392 Międzyrzecze Górne
ul. Willowa 769
735 469 430
infootuk@gmail.com
www.terapiakobiet.pl
facebook/FundacjaOtuk

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *