Kiedy udać się na badanie wzroku?

Narząd wzroku jest bardzo ważny i nikogo nie trzeba przekonywać, jak jego nieprawidłowe funkcjonowanie może wpłynąć na życie. Różnego rodzaju choroby oczu można zdiagnozować odpowiednio wcześniej. Niemniej jednak konieczna jest wizyta u okulisty.

Sygnały, których nie można bagatelizować

Utrata ostrości widzenia czy zwężenie pola widzenia to nie jedyne sygnały, które powinniśmy skonsultować z lekarzem. Wizyta u okulisty może być również konieczna, jeśli zauważymy u siebie:

  • częste mruganie,
  • mrużenie oczu w trakcie czytania, oglądania telewizji czy w trakcie pracy przy komputerze,
  • bóle głowy,
  • częste infekcje lub stany zapaleni oczu (np. zapalenie spojówek, zapalenie powieki),
  • inne choroby wzroku.

Pamiętaj!  Niektóre choroby takie jak jaskra lub zaćma mogą występować w rodzinie. Oznacza to, że gdy w rodzinie mamy osoby, które przebyły choroby wzroku wtedy warto zatroszczyć się szczególnie o nasz wzrok i zaplanować raz w roku wizytę profilaktyczną.

Badanie wzroku

W trakcie wizyty okulistycznej okulista może zalecić dodatkowe badania, jeśli zauważy jakieś niepokojące zmiany. Wówczas oprócz standardowego badania możemy mieć badanie:

  • ostrości wzroku,
  • krzywizny gałki ocznej,
  • stanu oczu,
  • pola widzenia,
  • wielu innych.

Leczenie wady wzroku

Po wykonaniu szeregu badań i zdiagnozowaniu wady wzroku, wówczas lekarz może zalecić konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Po wydaniu specjalnego zaświadczenia w sklepie optycznym możemy wybrać dowolne oprawki. Aktualnie takie okulary można również zamówić za pośrednictwem Internetu.

Decydując się jednak na soczewki kontaktowe, wówczas należy je dobierać tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. U osób dorosłych dobieranie soczewek trwa znacznie krócej, bo zazwyczaj jedną wizytę. U dzieci i młodzieży dobieranie soczewek zazwyczaj trwa dwie wizyty, ponieważ gałki oczne mają zdolność do silnej akomodacji.

Dzięki nowoczesnej technologii istnieje możliwość w bardzo łatwy sposób dopasowania okularów czy soczewek. Oprócz tego możliwość wystąpienia jakichkolwiek chorób lub problemów ze wzrokiem może zostać odpowiednio wcześniej zdiagnozowana. Wystarczy jednak pamiętać o systematycznych wizytach profilaktycznych oraz do zastosowania się do zalecenie lekarza.

Mikołów, ul. Krakowska 8
733 793 945
studio.excces@o2.pl
facebook/StudioOptyczneExcces

Greta Rozmysłowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *