Karnawał z dzieckiem – pomysły na przebrania i zabawy

Karnawał dla dzieci może być naprawdę wyjątkowy i niezapomniany, a żeby go zorganizować nie trzeba wcale wychodzić z domu. Wystarczy jedynie dobry pomysł i trochę chęci, by zamiast w zwykłym mieszkaniu bawić się w wyśnionej krainie czarów. 

Karnawał to doskonały czas na czary, magiczne zabawy i niesamowite przygody. Zobacz, jak zorganizować karnawałowy bal dla dzieci z fantazją.

Zabawa w indiańskiej wiosce

Można witać nowy rok w domu, ale można przenieść się również do najprawdziwszej indiańskiej wioski i taka opcja na pewno bardziej spodoba się dzieciakom. Jak tego dokonać? Nic prostszego!

Zaczynamy od stworzenia indiańskiej wioski, a w niej kilku kolorowych tipi. Indianie muszą mieć miejsce, by odpocząć po zabawach i karnawałowym szaleństwie. Aby wykonać tipi potrzebujemy

• tkaninę o szerokości 140-550 cm, na przykład duży koc albo szerokie prześcieradło
• 4 drążki o długości 200 cm, na przykład trzonki od miotły 
• mocny sznurek około 100 cm.

Wszystkie drążki łączymy w ich górnej części i mocno związujemy sznurkiem, a następnie całą konstrukcję przykrywamy tkaniną. Wewnątrz tipi rozkładamy koc i poduszki, by naszym małym Indianom było wygodnie.

Oczywiście do zabawy potrzebne będą także stroje Indian. Przydadzą się kolorowe tshirty, na które przykleimy wzory wycięte z kolorowego papieru. Wykonanie pióropuszy warto zostawić na później, gdy już zjawią się wszyscy zaproszeni goście. To będzie doskonała zabawa dla dzieci, zwłaszcza, że wykonanie tych niepowtarzalnych nakryć głowy jest bardzo proste. Na początek wycinany z brystolu pasek o długości obwodu głowy dzieci i sklejamy jego końce tworząc opaskę. Następnie przyklejamy kolorowe paski z bibuły i piórka, które kupimy w każdym sklepie papierniczym.  

Na takim wyjątkowym karnawałowym balu niezbędne są również zabawy karnawałowe dla dzieci oraz konkursy:

• konkurs na najpiękniejszy pióropusz

• najoryginalniejszy indiański makijaż

• najciekawsze indiańskie imię

• wspólny taniec Słońca.

Jako główną atrakcję balu można zorganizować pieczenie kiełbasek przy ognisku. Jeśli nie mamy wyznaczonego, bezpiecznego miejsca na zrobienie ogniska w ogrodzie, możemy wykorzystać przenośne palenisko ogrodowe. Po pysznej kolacji, nie możemy zapomnieć również o odtańczeniu Tańca Deszczu wokół ogniska. Dzieci będą zachwycone.

Na ogrzanie, po indiańskich rytuałach na dworze, warto zaserwować dzieciom pradawny indiański napój, jakim jest gorąca czekolada. Nie każde dziecko wie, że czekolada na gorąco ma swoje korzenie w indiańskiej kulturze, gdzie młodzi wojownicy parzyli ten wyjątkowy napój z nasion kakaowca. 

Przygotowanie gorącej czekolady jest bardzo proste, na 4 porcje potrzebujemy:

• 500 ml mleka
• 150 ml schłodzonej śmietanki 30% lub 36%
• 100 g mlecznej czekolady
• 30 g dobrego ciemnego kakao bez cukru.

W rondlu z grubym dnem zagotowujemy mleko i śmietankę. Następnie do wrzącego mleka dodajemy kakao i mieszamy. Zmniejszamy trochę ogień
i dodajemy połamaną czekoladę, mieszamy aż czekolada się roztopi. Następnie zdejmujemy ją z ognia i rozlewamy do szklanek. Proste, a tyle radości dla dzieciaków.

W krainie wróżek i elfów

Wszystkie małe dziewczynki oraz chłopcy kochają elfy i wróżki oraz ich fantastyczny, pełen magii świat. Bal karnawałowy może być równie magiczny, jeśli tylko użyjemy trochę wyobraźni.

Aby zamienić zwykłe mieszkanie w krainę elfów będziemy potrzebować niebieskie balony, które wieszamy wysoko nad sufitem, to będzie nasze niebo. Następnie z dużego kawałka żółtego brystolu wycinamy słońce i wieszamy je wysoko na naszym balonowym niebie. W krainie wróżek z nieba leci złoty pyłek, dzięki któremu elfy potrafią latać, na naszym bajkowym balu również nie może go zabraknąć. Możemy wybrać złote konfetti lub serpentyny w tym samym kolorze, efekt będzie na pewno imponujący. Czas na kwiaty, najlepiej wykonać je z bibuły lub użyć gotowych szablonów dostępnych w Internecie. Kwiaty powinny być duże i kolorowe i musi być ich sporo, dokładnie tak, jak w krainie wróżek. Na podłodze rozkładamy kolorowe poduszki a w oknach wieszamy kolorowe kule led lub niewielkie lampki i latarenki. 

Czas na kostiumy. Każda wróżka i każdy elf powinien mieć swoją maskę oraz skrzydełka. Wszystkie akcesoria wykonać możemy z kolorowego brystolu
i tutaj możemy zaprosić do pomocy dzieci. Wycinamy szablony masek, na przykład w kształcie motyli a następnie doczepiamy do nich gumeczkę, by maska dobrze się trzymała. Gumkę doklejamy również do skrzydełek, tak by dzieci nie miały problemu z ich założeniem. Do dekoracji masek i skrzydełek potrzebne będą kolorowe farby, mazaki, kredki i oczywiście sporo brokatu. Wszystko przecież musi się błyszczeć i lśnić w promieniach naszego papierowego słońca.

Na takim magicznym karnawałowym balu nie może zabraknąć pysznych
i barwnych przekąsek, jak:

• kolorowe galaretki
• szaszłyki z owoców
• kruche ciasteczka z kolorowym lukrem
• tartaletki z owocami
• mini kanapeczki podane na liściu sałaty.

Po pysznych przekąskach przyjdzie czas na taneczną zabawę w rytmie wesołych rytmów. Na takim czarodziejskim przyjęciu dzieci na pewno chętnie wezmą udział w takich zabawach jak:

• smoczy korowód – małe elfy stają kolejno jedno za drugim, każdy kładzie prawą dłoń na ramieniu dziecka stojącego przed nim lub łapie go w pasie. W ten oto sposób nasze elfy i wróżki tworzą smoczy korowód, z „głową” na czele,
i „ogonem” na końcu. „Głowa”, czyli dziecko stojące na przodzie korowodu ma złapać „ogon”, którym jest elf zamykający korowód. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, gdyż pozostała część dzieci pomaga „ogonowi” w ucieczce, pilnując jednocześnie by nie odłączyć się od „głowy”. 

• posągi – dzieci tańczą do momentu gdy muzyka przestaje grać. Wówczas muszą zastygnąć w bezruchu, a wtedy jeden z rodziców próbuje je rozśmieszyć, stosując różne sztuczki. Może stroić przed nimi zabawne miny, łaskotać, wygłupiać się. Wygrywa to dziecko, które najdłużej zachowa spokój.

• kolorowe balony – rozrzucamy na podłodze kolorowe kolory niebieskie, czerwone, zielone i żółte, a w rogach pokoju umieszczamy duże kartki z tymi samymi kolorami, po jednym kolorze w każdym roku. Dzieci tańczą wśród balonów a gdy melodia ucichnie muszą jak najszybciej posegregować balony
w cztery kąty pokoju.

Na takim kolorowym, magicznym przyjęciu karnawałowym na pewno żadne dziecko nie będzie się nudzić, a wyobraźnia dzieci będzie im podsuwała kolejne zabawy.

Bal odkrywców i poszukiwaczy skarbów

Ciekawym pomysłem na karnawał będzie również zorganizowanie dla dzieci balu poszukiwaczy skarbów. Zwłaszcza starsze dzieci chętnie wezmą udział w takiej zabawie. Oczywiście na taki bal zaprosić możemy tylko odważnych odkrywców, którzy niczego się nie boją, kochają przygody i potrafią szybko odgadywać zagadki. 

Wcześniej należy przygotować mapę skarbów, nie musi zawierać zbyt wiele szczegółów, ponieważ w trakcie zabawy dzieci będą kolejno odnajdywać zagadki, które w końcu doprowadzą ich do skarbu. Ważne, by na mapie znajdowały się wskazówki do pierwszej zaszyfrowanej wiadomości. Każda odnaleziona wskazówka powinna zdradzać miejsce kolejnej. Żeby nie było zbyt łatwo na wskazówkach umieszczamy również zagadki oraz zadania do wykonania, jak na przykład:

• ćwiczenia na rozruszanie kości przed podróżą
• kalambury
• taniec z krzesełkami
• taniec na gazecie lub z balonami między głowami
• przeciąganie liny.

Cała akcja poszukiwawcza powinna przeplatać się z wesołą zabawą przy dźwiękach muzyki, a na końcu wędrówki na naszych małych odkrywców, za ich trud i wytrwałość powinien czekać skarb, na przykład kosz słodyczy lub piniata w kształcie sztabki złota.

Sala Zabaw Podwodny Świat
Tychy ul. Borowa 128
Tel. 514 301 949
https://www.podwodny-swiat.pl/

Sala zabaw 4KIDS – Centrum rozrywki
Tychy ul. Grota Roweckiego 53
http://www.4-kids.pl/
FB/4kidsbawialnia

Ania Wilczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *