Jak mądrze kupować węgiel?

Na to pytanie odpowiada Mariola Kolańczak-Stokłosa, właścicielka Składu Opału w Orzeszu-Woszczycach.

Na co należy przed wszystkim zwracać uwagę przy zakupie węgla?
– Wiele osób sprawdza ceny i stara się kupić jak najtaniej. To oczywiste, jednak węgiel warto kupować ze sprawdzonego źródła i dwa razy zastanowić się, czy niska cena nie oznacza także niskiej jakości.
Klienci powinni pamiętać również o tym, że najtańszy nie zawsze znaczy najbardziej opłacalny. Kupując węgiel kupujemy „ciepło”, a nie tony kamieni, dlatego trzeba zwracać uwagę na PARAMETRY OPAŁU.
Czasami warto przedłożyć jakość ponad niskie ceny, ta reguła sprawdzi się zwłaszcza w przypadku eko-groszków.

Jakie zatem parametry brać pod uwagę i jak je interpretować?
– Najistotniejszy jest stosunek ceny do KALORYCZNOŚCI/WARTOŚCI OPAŁOWEJ (waga! to nie to samo co CIEPŁO SPALANIA), przy czym wysokokaloryczny opał nie zostaje w pełni spożytkowany w cieplejsze dni, ale będzie świetnie trzymał temperaturę w dni mroźniejsze.
Niskokaloryczny opał spala się efektywniej nawet przy dodatnich temperaturach, ale w mroźniejsze dni piec będzie pobierał większą ilość paliwa. Dla klientów istotna jest ilość POPIOŁU, warto więc zapytać sprzedawcę o ten parametr. Dobrze zwrócić uwagę na WILGOĆ, to szczególnie istotne w przypadku eko-groszków, tu alternatywą jest opał workowany.


Oferowany przez nas węgiel pakowany jest w worki polipropylenowe, które umożliwiają „oddychanie” zawartości. Ponadto worki składowane są pod namiotem. Przykłada-my bardzo dużą uwagę, aby nasze eko-groszki były suche.
Istnieją jeszcze dodatkowe parametry jak SIARKA i SPIEKLNOŚĆ. Siarka występuje w każdym węglu, niebezpieczna staje się przy mokrym opale, kiedy może powodować szybszą korozję pieca. Spiekalność zaś związana jest z typem węgla i jego kalorycznością, oznacza tendencję węgla do sklejania się w jedną całość przy spalaniu.

Czy istnieje węgiel idealny? Jak wybrać z szerokiej oferty sprzedawców?
Doświadczenie uczy, że w wielu przypadkach trzeba dostosować opał do pieca – węgiel z konkretnej kopalni sprawdza się u jednych klientów, a u innych zupełnie nie. Zachęcamy klientów do testowania opału, większość oferowanego przez nas asortymentu można nabyć w workach i sprawdzić u siebie – ta generalna zasada dotyczy węgla o grubszej frakcji, typu orzech ale przede wszystkim eko-groszków.
Nowoczesne kotły podajnikowe posiadają co prawda palniki i sterowniki, które powinny poradzić sobie z każdym rodzajem groszku, część pieców będzie wymagać jednak dobrego i suchego opału, który nie będzie się spiekał. Najbardziej wymagającym klientom proponujemy nasz produkt „EKO PREMIUM”, eko-groszek ten ma bardzo dobre parametry potwierdzone w badaniach laboratoryjnych. Wprowadziliśmy go do sprzedaży kilka lat temu, zyskał wielu stałych nabywców i z opinii wiemy, że rzeczywiście pozostawia niewielką ilość popiołu.

Co zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat jeśli przestrzeni ostatnich lat jeśli chodzi przepisy dotyczące węgla? Głośno było o Ustawach anty-smogowych i Normach Jako-smogowych i Normach Jakości Węgla. Czy wpłynęły one na jakości Węgla. Czy wpłynęły one na jakość dostępnego na rynku opału?
W ostatnich latach zaczęły obowiązywać przepisy, które uregulowały sprzedaż opału przeznaczonego do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o małej mocy (mniejszej niż 1MW).
Przepisy wyeliminowały z oferty składów takie paliwa jak flot i muł, a w tym również miały. (obecnie składy mogą sprzedawać jedynie kwalifikowane paliwo stałe EKOMIAŁ o wymiarze ziarna 3-31,5mm). Ustawa określiła parametry jakościowe opału jaki dopuszczony jest do sprzedaży, ponadto każdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia przy sprzedaży ŚWIADECTWA JAKOŚCI i przekazania jego kopii nabywcy. W takim świadectwie muszą zostać wskazane m.in. wartości parametrów węgla.Oprócz wykluczenia ze sprzedaży do gospodarstw domowych pewnych sortymentów, normy jakościowe przewidziane przez ustawę są dość szerokie i nie zmieniły zasadniczo oferty uczciwych sprzedawców.

Dodatkowo składy opału muszą liczyć się z możliwością przeprowadzenia kontro-li przez odpowiednie służby, a za wprowadzanie do obrotu paliwa niezgodnego z wymaganiami ustawy grożą bardzo wysokie kary. Takie kontrole były już przeprowadzane, również my przeszliśmy pomyślnie taką kontrolę. Dzisiaj oferta rynkowa jest coraz szersza, dlatego to, czym możemy walczyć o nowych klientów i lojalność obecnych jest JAKOŚĆ. Skład Opału Orzesze-Woszczyce funkcjonuje od wielu lat, przekonaliśmy się, że nie sztuką jest sprzedać, ale utrzymać klienta. Zależy nam, aby klienci, którzy do nas trafiają zostali z nami na dłużej, a to można osiągnąć tylko wiarygodności i oferowaniu dobrych produktów. Część osób trafia do nas z polecenia, to dla nas największa satysfakcja, bo wiemy, że nasi klienci są zadowoleni.
Artykuł partnera

Orzesze-Woszczyce, ul. Towarowa 5
666 059 642, 604 060 134
biuro@kolanczak.pl
www.kolanczak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *