Wrześniowe zwiedzanie z Ewa Tour -Jaskinia Niedźwiedzia.

Położona w Kletnie Jaskinia Niedźwiedzia uchodzi za jedną z najpiękniejszych grot w całej Polsce. Pod względem długości jest najdłuższą jaskinią w Sudetach, głębokość zaś plasuje się w czołówce największych  grot w kraju. Jest to doskonałe miejsce, budzące wielkie emocje u wszystkich odwiedzających, zarówno tych najmłodszych jak i w pełni dorosłych.

http://www.ewa-tour.pl/

Największym atutem Jaskini Niedźwiedziej jest jej przepiękna forma i szata naciekowa. Podziwiać tu można różnorodne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty a także draperie oraz polewy kalcytowe w rozmaitych barwach. Uwagę zwracają również fantastyczne żebra i nacieki kaskadowe, tworzące tzw. pola ryżowe – miejsca przypominające miniaturę tarasowych upraw ryżu.  W jaskini występują liczne szczątki kostne zwierząt pochodzących z epoki lodowcowej. Niegdyś znaleziono tu ok. 20 tysięcy szkieletów niedźwiedzi jaskiniowych, stąd też wzięła się nazwa jaskini. Niedźwiedź jaskiniowy był największym niedźwiedziem żyjącym na całej planecie, badania dowodzą, że kilkaset lat temu jego gatunek zamieszkiwał obecne tereny Polski Zachodniej.

Aktualne zwiedzanie z Biurem Podróży Ewa-Tour zapraszamy!

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta niespodziewanie, podczas wydobywania marmuru z kamieniołomu w okolicach Kletna w 1966 r. Jej eksploracja trwa kilkanaście kolejnych lat. Prowadzono liczne badania geologiczne, aż w końcu w 1983 r. udostępniono ją do zwiedzania dla turystów. Mówi się, że tereny Jaskini Niedźwiedziej do dziś nie zostały jeszcze całkowicie odkryte, wciąż jest to miejsce zagadkowe, przyciągające badaczy i naukowców.

Od 1977 r. Jaskinię Niedźwiedzią oraz przyległy do niej teren objęto ochroną rezerwatową. Dziś jaskinia  składa się z 3 poziomów. Znana odkrywcom długość wszystkich jej sal i korytarzy wynosi ponad 5 km. Na poziomie górnym oraz dolnym zachowane zostały jedyne szczątki szaty, za to poziom środkowy ukazuje niepowtarzalną, urokliwą szatę naciekową. Biegnie tędy  udostępniona dla turystów, pełna atrakcji podziemna trasa turystyczna. Liczy ona ok. 360 metrów. Unikalny mikroklimat oraz imponujące, ciekawie oświetlone wnętrze robią niesamowite wrażenie. Warto wspomnieć, że jaskinia jest dobrze zabezpieczona i całkowicie bezpieczna dla najmłodszych odkrywców. Dostosowano ją również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spacer korytarzami jaskini budzi mnóstwo emocji, zobaczyć można tu min. salę Lwa Jaskiniowego – teren gdzie znaleziono całą czaszkę lwa jaskiniowego, Biwak – czyli miejsce, gdzie stacjonowali pierwsi odkrywcy, salę mieszczącą szkielet niedźwiedzia jaskiniowego a także salę pałacową, w której znajduje się zachwycający oryginalny stalagmit zwany Lichtarzem – swoimi kolczastymi elementami przypomina on świecznik oblany kapiącym woskiem.  Wędrując podziemną trasą przechodzi się również przez Korytarz Człowieka Pierwotnego, Korytarz Mis Martwicowych, Korytarz Stalaktytowy, gdzie podziwiać można unikatowe nacieki i draperie.

Aktualne zwiedzanie z Biurem Podróży Ewa-Tour zapraszamy!

Jaskinia Niedźwiedzia jest miejscem wyjątkowym. Uznawana za jedną z najpiękniejszych grot w Polsce, śmiało może konkurować na arenie międzynarodowej. Każdy odwiedzający Kotlinę Kłodzką musi odwiedzić to miejsce i zagłębić się w mroczne, tajemnicze a jednocześnie przepięknie zdobione wnętrze Jaskini Niedźwiedziej.

Biuro Podróży Ewa-Tour
Tychy, ul. Wyszyńskiego 27
32 227 28 93, 32 227 76 06
www.ewa-tour.pl
facebook/BPEwaTour

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *