Przewodnik po Malcie – wylot z Katowic 18.10.2020

Malta, zlokalizowana między Sycylią i Afryką Północną, leży w Archipelagu Maltańskim, w skład którego wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Domino, Cominotto oraz Wyspy Św. Pawła i Filfla. Krajobraz Malty jest dość płaski, skalisty i nagi, nie licząc rozrzuconych z rzadka drzew oliwnych i chleba świętojańskiego.

Malta to zlepek kultur pochodzących z Włoch, Anglii, Francji i arabskiej Afryki. Symbolem Malty jest czerwony ośmiokątny krzyż, pozostałość po prawie 300-letniej obecności zakonu rycerskiego św. Jana, oznaczający osiem boskich błogosławieństw.
Maltańczycy są społecznością bardzo religijną. Znajduje się tu ponad 365 kościołów katolickich. Można tu także wysłuchać Mszy Świętej po arabsku.

Co warto zwiedzić:

Valletta – miasto rycerzy Zakonu Św. Jana, z niesamowitym układem obronnym z fortem św. Elma, bramami, wieżami i uliczkami. Jest tu także konkatedra św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów i Teatr Manoela.
Marsaxlokk – wioska rybacka z kolorowymi łodziami rybackimi.
Rabat: grota i katakumby św. Pawła.
Mdina – miasteczko, gdzie zwiedzić można średniowieczny budynek Palazzo Falzon, (Dom Normański), główny plac z rzymskokatolicką katedrą i muzeum katedralnym średniowieczne podziemia (znajdujące się poniżej Pałacu Vilhena).
Gozo – malutkie miasteczko z Błękitnym Oknem (gigantycznym łukiem skalnym w klifie, zaledwie parę metrów od morza).
Zatoka św. Pawła i Bugibba.
Cirkewwa – port, w którym cumują promy z wyspy Gozo.
Rajska Zatoka (Paradise Bay) – jedno z najlepszych na Malcie miejsc z piaszczystą plażą i w bliskiej odległości na północ od miasta.
Qrenda – wioska, w pobliżu której zobaczyć można imponujące i ciekawe świątynie prehistoryczne, Hagar Qim i Mnajdra.

Kuchnia maltańska oferuje proste i pożywne dania. Upał powoduje, że posiłki przyrządzane są szybko i nieskomplikowanie. Dania obfitują w niezliczone ilości ryb oraz owoce morza. Najpopularniejszymi daniami są przede wszystkim ross il-forn (ryż z dodatkiem mięsa wołowego bądź wieprzowego, zapiekany z serem), torta tal-lampuki (pasztet rybny z dodatkiem: pomidorów, cebuli oraz szpinaku) oraz timpana (makaron zapiekany z wołowiną). Malta jest znana z produkcji win: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone), Marsovin (białe, różowe oraz czerwone). Dużym powodzeniem cieszą się również piwa, takie jak: Hop Leaf oraz Cisk Lager. Malta oprócz win i piw słynie z produkcji najlepszych fig, oliwek, owoców cytrusowych i migdałów.

Biuro Podróży
Travelplanet.pl Orzesze
Orzesze ul. Rybnicka 9
Tel. 570 656 657
Fb/Travelplanet.pl-Orzesze

Źróło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *