„Antygona w Nowym Jorku” Janusz Głowacki, reż. Kazimierz Kutz

„Antygona w Nowym Jorku” – to drugi spektakl w ramach nowej SCENY TV, którą od września, co dwa tygodnie ( we wtorki) realizujemy w Pasażu Kultury Andromeda.

https://teatrmaly.tychy.pl/

06.10.2020, g.18:00 Scena TV
„Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w rez. Kazimierza Kutza
Prowadzenie: Paweł Drzewiecki
Tychy pl. Baczyńskiego 2
Pasaż Kultury Andromeda, sala projekcyjna
Wstęp wolny

„Antygona w Nowym Jorku” – to drugi spektakl w ramach nowej SCENY TV, którą od września, co dwa tygodnie ( we wtorki) realizujemy w Pasażu Kultury Andromeda.

Misją Sceny TV jest prezentacja interesujących produkcji  Teatru Telewizji. Przed każdym z pokazów dyrektor Paweł Drzewiecki wprowadza widzów w szczegóły spektaklu, opowiada o wykonawcach, twórcach sztuki.

https://teatrmaly.tychy.pl/

„Antygona w Nowym Jorku”  to antyczna tragedia Sofoklesa, przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie, ma wymiar tragifarsy, okrutnej, ale i śmiesznej. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś byli normalnymi, inteligentnymi ludźmi, mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia.

Reżyser Kazimierz Kutz tak skomentował „Antygonę w Nowym Jorku” i jej przesłanie: „Dramat Głowackiego jest historią o współczesnej Ameryce, miejscu, do którego ludzie przybywają, by tkwić tam w stanie beznadziei. Dla Pchełki i Saszy Ameryka była rajem, ponieważ wizja raju upadła, „Antygona” opowiada o tym, jak raj przybrał wymiar piekła”.

https://teatrmaly.tychy.pl/

PREMIERA 1995
Autor: Janusz Głowacki
Reżyseria: Kazimierz Kutz
scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,
Opracowanie muzyczne: Joanna Wnuk-Nazarowa,
Występują: Anna Dymna (Anita), Jerzy Trela (Sasza), Jan Peszek (Pchełka), Jerzy Grałek (Policjant), Ryszard Jasiński(John, jego zwłoki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *