„Antygona w Nowym Jorku” Janusz Głowacki, reż. Kazimierz Kutz

„Antygona w Nowym Jorku” – to drugi spektakl w ramach nowej SCENY TV, którą od września, co dwa tygodnie ( we wtorki) realizujemy w Pasażu Kultury Andromeda.

https://teatrmaly.tychy.pl/

06.10.2020, g.18:00 Scena TV
„Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w rez. Kazimierza Kutza
Prowadzenie: Paweł Drzewiecki
Tychy pl. Baczyńskiego 2
Pasaż Kultury Andromeda, sala projekcyjna
Wstęp wolny

„Antygona w Nowym Jorku” – to drugi spektakl w ramach nowej SCENY TV, którą od września, co dwa tygodnie ( we wtorki) realizujemy w Pasażu Kultury Andromeda.

Misją Sceny TV jest prezentacja interesujących produkcji  Teatru Telewizji. Przed każdym z pokazów dyrektor Paweł Drzewiecki wprowadza widzów w szczegóły spektaklu, opowiada o wykonawcach, twórcach sztuki.

https://teatrmaly.tychy.pl/

„Antygona w Nowym Jorku”  to antyczna tragedia Sofoklesa, przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie, ma wymiar tragifarsy, okrutnej, ale i śmiesznej. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś byli normalnymi, inteligentnymi ludźmi, mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia.

Reżyser Kazimierz Kutz tak skomentował „Antygonę w Nowym Jorku” i jej przesłanie: „Dramat Głowackiego jest historią o współczesnej Ameryce, miejscu, do którego ludzie przybywają, by tkwić tam w stanie beznadziei. Dla Pchełki i Saszy Ameryka była rajem, ponieważ wizja raju upadła, „Antygona” opowiada o tym, jak raj przybrał wymiar piekła”.

https://teatrmaly.tychy.pl/

PREMIERA 1995
Autor: Janusz Głowacki
Reżyseria: Kazimierz Kutz
scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,
Opracowanie muzyczne: Joanna Wnuk-Nazarowa,
Występują: Anna Dymna (Anita), Jerzy Trela (Sasza), Jan Peszek (Pchełka), Jerzy Grałek (Policjant), Ryszard Jasiński(John, jego zwłoki)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *