Jak powstaje czekolada?

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby czekolady. Nie mówimy tutaj jednak tylko o takiej w tabliczkach, ale pod wszelakimi jej postaciami, bo znaleźć można ją również w ciastach, masłach oraz kremach.

https://www.facebook.com/lodyfabian

Jest ona częścią naszej kulinarnej kultury, a mimo tego wielu z nas nie wie, jak ona powstaje. Dziś przedstawimy kilka informacji, ktore pozwolą nam lepiej zrozumieć, skąd bierze się czekolada – ten uwielbiany na całym świecie smakołyk.

Od ziarna do miazgi
Świeżo zerwane ziarna kakaowca poddaje się procesowi krótkiej fermentacji. W tym czasie ziarna przetrzymywane są w wielkich pojemnikach, gdzie oczekują kolejnego etapu. Po okresie leżakowania, ziarna praży się. Zależnie od tego, jaki finalny produkt chcemy uzyskać, ziarna można prażyć mocno i krótko, albo długo, ale niewielkim ciepłem.

Uprażone ziarna obiera się ze skorupek, a następnie poddaje procesowi rozdrabniania. W tym momencie powstaje miazga kakaowa, która później może stać się masłem kakaowym albo czekoladą.

https://www.facebook.com/lodyfabian

Powstawanie czekolady
Aby uzyskać ten ciemny przysmak, miazgę kakaową miesza się z masłem oraz cukrem, a następnie przelewa do specjalnych form, które po schłodzeniu i zapakowaniu, dają nam finalny produkt. W ten sposób można uzyskać czekoladę gorzką, a co z mleczną? Do jej produkcji dodatkowo wykorzystuje się mleko, które sprawia, że zyskuje ona swój specyficzny smak.

Różne warianty
Aby uzyskać czekolady nadziewane, proces ten przebiega w taki sam sposób, aż do momentu przelewania jej w formy. To właśnie wtedy dodatkowo wypełnia się ją różnego rodzaju kremami oraz konfiturami, które po zastygnięciu, dają właśnie różnego rodzaju czekolady nadziewane.

Reasumując, czekolada nie jest tworem trudnym, ale wymaga wieloetapowej obróbki, aby od ziarnka kakaowca przemienić się w kolejno w miazgę, a potem w czekoladę.

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *